fbpx
Bezpieczeństwo,  Blog,  kwarantanna,  Makijaż

Makijaż bezkontaktowy, czyli jak Was maluję w dobie epidemii

Zasady higieny były dla mnie zawsze jedną z najważniejszych kwestii, ponieważ niewłaściwie prowadzony salon kosmetyczny może być źródłem wielu przykrych przypadłości. Dotychczas zawsze dezynfekowałam stanowiska, używałam sterylnych narzędzi, oczywiście jednorazowo dla jednej osoby, następnie ponownie proces sterylizacji. O tym jak wyglądają zasady higieny w reżimie sanitarnym u mnie w salonie, jeszcze Wam opowiem innym razem, a dziś chciałabym się skupić na makijażu.

Makijaż – kiedy robić, a kiedy lepiej zrezygnować?

Oczywiście, jeśli mam Ci zrobić makijaż musimy się spotkać w jednym pomieszczeniu, korespondencyjnie nie damy rady 😉 Jednak jest szereg zasad, których przestrzeganie pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka wzajemnego zarażania się czymkolwiek. 

Przede wszystkim pamiętaj, jeśli masz objawy infekcji koronawirusem (katar, kaszel, gorączka…) to nie mam możliwości przyjęcia Cię w salonie. Zobowiązują mnie do tego obecne obostrzenia, ale przede wszystkim chodzi mi o Twoje zdrowie. W sytuacji, gdy cierpisz na jakąkolwiek infekcję lub stan zapalny, nawet nie spowodowany zakażeniem COVID-19 najlepiej by było gdybyś zrezygnowała z wychodzenia z domu i pozwoliła organizmowi dojść do siebie.

Oczywiście nie mogę zrealizować wizyty także w sytuacji, jeśli jesteś obecnie w kwarantannie, mieszkasz z osobą na którą została ona nałożona lub spotykałaś się z kimś kto w tej chwili jest chory lub ma nałożoną kwarantannę. łożona lub spotykałaś się z kimś kto w tej chwili jest chory lub ma nałożoną kwarantannę. Wiem, że to dużo zastrzeżeń, ale pamiętaj, że najgroźniejsze w tym wirusie jest to, że możesz nawet nie widzieć, że jesteś chora, a ktoś kto się z Tobą zetknie może przechodzić go dużo gorzej. Będąc zdrowa nie chciałabyś być narażona u mnie na kontakt z potencjalnie chorą osobą, prawda? 🙂 

Makijaż bezkontaktowy, czy tak się w ogóle da?

Przede wszystkim spieszę wyjaśnić, że przez bezkontaktowy rozumiem minimalizowanie naszego stykania się bez osłony. Wbrew pozorom jest to bardzo prosto osiągać stosując się do kilku zasad.

 1. Wszystkie kosmetyki nakładam Ci pędzlami lub specjalnymi aplikatorami, które są jednorazowe lub nadają się do dezynfekcji. 
 2. Nie dotykam Twojej skóry gołą dłonią, co pozwala uniknąć przenoszenia się zarazków zarówno między nami, jak i z jednego miejsca na Twojej skórze na inne. 
 3. Nie wkładam aplikatora/szczoteczki z powrotem do kosmetyku, jeśli już dotknęłam nimi Twojej skóry. Stosuję to od zawsze, więc masz pewność, że moje kosmetyki są bezpieczne i nie ma w nich zarazków czy wirusów.
 4. Potrzebną porcję kosmetyku wyjmuję z opakowania (jeśli nie ma pompki lub innego aplikatora) jednorazową szpatułką, lub wysypuję na przygotowane naczynie (które pójdzie do dezynfekcji) – pędzle, których użyłam już do makijażu nigdy nie stukają się z produktem w opanowaniu. 
 5. Po każdym użyciu jednorazowe artykuły wyrzucam, palety, naczynia i pędzle myję, a następnie dezynfekuję dedykowanymi preparatami. 
 6. Makijaż wykonuję w jednorazowych rękawiczkach, oraz w razie potrzeby w jednorazowej maseczce, które od razu po zakończeniu naszego spotkania przeznaczam do utylizacji. 
 7. Stanowisko do wykonywania makijażu dezynfekuję dedykowanymi preparatami po każdej klientce. 
 8. Choć to nie ma związku bezpośrednio z makijażem, powiem Ci też, że kilka razy dziennie dezynfekuję także poczekalnię oraz wszystkie klamki i inne powierzchnie z którymi stykają się moi goście. 
 9. Zawsze dbam o odstęp między zapisanymi wizytami, abyś nie musiała mijać się z poprzednim gościem, ani czekać. Jest to dla mnie ważne też ze względu na potrzebę właściwego wywentylowania pomieszczeń. Dlatego też bardzo istotne jest abyś w miarę możliwości przyszła dokładnie na godzinę na którą jesteśmy umówione (w obecnej sytuacji przyjście za wcześnie jest podobnie niekorzystne jak spóźnienie).
 10. Gdy tylko przyjdziesz do salonu, oraz tuż przed wyjściem poproszę Cię o umycie i zdezynfekowanie rąk według instrukcji, preparatami, które są w salonie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie mamy wpływu na to kto przed nami dotykał klamki na zewnątrz, poręczy etc. Mamy jednak wpływ na to jak dbamy o naszą higienę ❤️
 11. Choć bardzo lubię, gdy do mnie przychodzisz nie podam Ci ręki i przywitam Cię czule, aczkolwiek z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Tak samo będę się też zachowywać podczas makijażu – zachowam maksymalny możliwy odstęp. Według badań wynika, że większość z nas przechodzi dużo zakażeń, bez widocznych objawów, dlatego, gdy będziemy tuż obok siebie przez godzinę należy minimalizować bliski kontakt. 

Jak działa roznoszenie się infekcji?

Pamiętaj, wirusy i bakterie przenoszą się drogą kropelkową, co znaczy, że rozsiewany je z parą wodną przy każdym oddechu, więc ich obecność w powietrzu nie jest niczym wyjątkowym, ani niespodziewanym… Jednakże statystycznie tylko raz na 10 razy, gdy zetkniemy się z jakimkolwiek wirusem to ulegamy zakażeniu. Dlatego w sytuacji gdy:

 • nie stykasz się ze mną bezpośrednio, 
 • w salonie nie ma innych osób, 
 • zawsze doradzam klientkom zostanie w domu, jeśli mają objawy jakiejkolwiek infekcji, 
 • pomieszczenia są wciąż wentylowane,
 • wszystko czego dotykasz jest, mówiąc wprost, w kółko dezynfekowane… 

szansa, że zetkniesz się z wirusem jest tak minimalna jak to tylko możliwe.

Oczywiście, jeśli jesteś w ciąży, masz astmę, chore serce lub z innego powodu jesteś narażona na ciężki przebieg choroby, zawsze zalecam aby unikać WSZELKICH kontaktów z innymi ludźmi, które nie są absolutnie niezbędne. Dokładnie tak jak w sezonie grypowym. I dokładnie tak samo jak doradziłabym Ci, nawet przed epidemią np. nie chodzenie do przychodni, bo tam jest największą koncentracja wszelkich wirusów i drobnoustrojów (halo, w końcu do lekarza chodzą tylko chorzy ludzie 😉 ).

Jednak, jeśli:

 • jesteś zdrowa, 
 • nikt w Twoim najbliższym otoczeniu nie zachorował w ciągu ostatniego tygodnia,
 • nie jesteś w grupie ryzyka,
 • nie jesteś osłabiona…

… to moim zdaniem możesz spokojnie zdecydować się na wizytę i makijaż. 


Jak działa strach?

Pamiętaj, że wirus odpowiadający za obecną epidemię nie zniknie z dnia na dzień, ani jeśli będziemy zamknięci w domu trzy miesiące, ani trzy lata. Nie jest to też jedyny wirus powodujący choroby. Dlatego ogromnie ważne jest, aby dostosować się do obecnej sytuacji, stosować podstawowe zasady higieny i reżimu sanitarnego, oraz… nauczyć się na nowo żyć normalnie. Najgorszą rzeczą jaką może nas spotkać jest nieuzasadniona panika. Powoduje ona ogromny wzrost stresu, a co za tym idzie też odbija się na organizmie i zdrowiu, a przede wszystkim uniemożliwia nam racjonalną ocenę sytuacji.. Niestety w obecnych czasach bardzo wiele mediów nie podaje rzetelnych informacji, a skupia się na wzbudzeniu emocji u ludzi. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś przed każdą decyzją realnie i na spokojnie oceniła swój stan i możliwości. Jeśli masz obawy – zostań w domu. Ale jeśli zastanowisz się na spokojnie może się okazać, że nie ma aż takich powodów do strachu jak pierwotnie sądziłaś. 

Ze swojej strony mogę Ci obiecać, że robię wszystko by jeszcze bardziej dbać o higienę i bezpieczeństwo. Oraz, że to właśnie Twoje bezpieczeństwo i komfort są dla mnie najwyższym priorytetem ❤️

❤️ Oczywiście dla naszego wspólnego bezpieczeństwa stosuję się do wytycznych podanych przez właściwe organy. Jeśli masz ochotę możesz je sprawdzić tutaj: https://www.gov.pl/web/rozwoj/salony-kosmetyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *