fbpx
Bezpieczeństwo,  Blog,  kwarantanna

Nowe zasady higieny w reżimie sanitarnym

Zasady higieny były dla mnie zawsze jedną z najważniejszych kwestii, ponieważ niewłaściwie prowadzony salon kosmetyczny może być źródłem wielu przykrych przypadłości. Na wstępie chciałabym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że wiele z tych rzeczy, które opisuję poniżej jest dla mnie standardem i absolutnie nie nowością. Salon, Studio Urody, które tworzę jest miejscem, w którym możecie pozwolić mi o siebie zadbać, zaznać relaksu, ale przede wszystkim, jest miejscem w którym zawsze możecie czuć się bezpiecznie. Nie wyobrażam sobie dalszej pracy, jeśli tak by nie było.

Właśnie dlatego zawsze dezynfekowałam stanowiska, używałam sterylnych narzędzi – oczywiście jedne narzędzia jednorazowo dla jednej osoby, a po użyciu ponownie przechodzą proces sterylizacji. Ale o szczegółach więcej za chwilę…

Kiedy przyjść do salonu, a kiedy lepiej zrezygnować?

W pierwszej kolejności chciałabym poruszyć kwestię tego kiedy nie powinno się przychodzić na wizytę. Oczywiście, jeśli mam zrobić Ci jakikolwiek zabieg musimy się spotkać w jednym pomieszczeniu, korespondencyjnie nie da rady 😉 Ale jest zbiór zasad, których przestrzeganie pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka wzajemnego zarażania się czymkolwiek. 

Przede wszystkim pamiętaj, jeśli masz objawy infekcji koronawirusem (katar, kaszel, gorączka…) to nie mam możliwości przyjęcia Cię w salonie. Zobowiązują mnie do tego obecne obostrzenia, ale przede wszystkim chodzi mi o Twoje zdrowie. W sytuacji, gdy cierpisz na jakąkolwiek infekcję lub stan zapalny najlepiej by było gdybyś zrezygnował/a z wychodzenia z domu i pozwolił/a organizmowi dojść do siebie, by wyzdowieć. Wiele z zabiegów kosmetycznych po wykonaniu wymaga od skóry regeneracji, a podczas jakiejkolwiek choroby jest ona mocno spowolniona, dlatego lepsze efekty uzyskasz, jeśli zrobimy go gdy już będziesz całkiem zdrowa/y

Oczywiście nie mogę zrealizować wizyty także w sytuacji, jeśli jesteś obecnie w kwarantannie, mieszkasz z osobą na którą została ona nałożona lub spotykałaś/eś się z kimś kto w tej chwili jest chory lub ma nałożoną kwarantannę.

Wiem, że to dużo zastrzeżeń, ale pamiętaj, że najgroźniejsze w tym wirusie jest to, że możesz nawet nie widzieć, że jesteś chora/y, a ktoś kto się z Tobą zetknie może przechodzić go dużo gorzej. Będąc zdrową osobą nie chcesz być narażona/y u mnie na kontakt z potencjalnie chorą osobą, prawda? 🙂 

Nie da się przeprowadzić zabiegów kosmetycznych bezdotykowo – ale da się BEZPIECZNIE!

Chcę, żebyś wiedział/a, że będę minimalizowała nasze stykanie się zarówno bez osłony jak i nawet jeśli ona jest na danej partii ciała. Pozwoli mi na to stosowanie się do kilku prostych zasad:

 1. W salonie cały czas używam przyłbicy oraz rękawiczek, które wymieniam po każdym zabiegu.
 2. NIGDY nie dotykam Twojej skóry gołą dłonią, co pozwala uniknąć przenoszenia się zarazków zarówno między nami, jak i przenoszenia ich z jednego miejsca na inne na Twojej skórze. 
 3. Wszystkie preparaty nakładam Ci aplikatorami jednorazowymi lub przeznaczonymi do mycia oraz dezynfekcji zaraz po użyciu. 
 4. Nie wkładam aplikatora z powrotem do kosmetyku, jeśli już dotknęłam nimi Twojej skóry. Stosuję takie podejście od zawsze, więc masz pewność, że moje kosmetyki są bezpieczne i nie ma w nich zarazków czy wirusów.
 5. Potrzebną porcję kosmetyku z opakowania (jeśli nie ma pompki lub innego aplikatora) wyjmuję na przygotowane naczynie (które przeznaczę po skończeniu używania do mycia oraz dezynfekcji). 
 6. Po każdym użyciu jednorazowe artykuły wyrzucam, palety, szklane miseczki, metalowe i plastikowe naczynia oraz inne narzędzia myję, a następnie dezynfekuję dedykowanymi preparatami lub przeznaczam do sterylizacji. 

Zastanawiasz się co się dzieje w salonie, aby było bezpieczniej?

 1. Stanowisko do wykonywania zabiegu oraz wszystkie powierzchnie dotykowe w gabinecie dezynfekuję dedykowanymi preparatami po każdym gościu! 
 2. Kilka razy dziennie dezynfekuję także poczekalnię oraz wszystkie klamki i inne powierzchnie z którymi stykają się moi goście.
 3. Zawsze dbam o odstęp między zapisanymi wizytami, abyś nie musiał/a mijać się z poprzednim gościem, ani czekać. Jest to istotne też ze względu na potrzebę właściwego wywentylowania pomieszczeń. Dlatego też bardzo ważne jest dla mnie abyś w miarę możliwości był/a dokładnie na godzinę na którą jesteśmy umówieni (w obecnej sytuacji przyjście za wcześnie jest podobnie niekorzystne jak spóźnienie).
 4. Udostępniłam dla Twojej wygody rezerwację wizyt przez stronę wraz z możliwością zapłacenia za zabieg przez system PayU. Nie obawiaj się – jeśli będziesz musiała odwołać wizytę, zrób to na co najmniej 2 dni przed nią, a wszystkie wpłacone pieniądze wrócą na Twoje konto.
 5. W salonie możesz zapłacić gotówką, ja zabezpieczam się i wymieniam rękawiczki po każdej klientce, więc przyjęcie takiej płatności nie jest dla mnie problemem, ale jeśli Ty preferujesz płatności bezdotykowe lub obawiasz się korzystania z bankomatu mam też możliwość przyjęcia płatności kartą. 
 6. Oczywiście przed każdą stycznością z Twoją skórą myję i dezynfekuję ręce – jak zawsze ❤️
 7. Na dzień przed wizytą skontaktuję się z Tobą, aby potwierdzić, że wszystko jest w porządku i że stan Twojego zdrowia pozwala na wizytę i realizację umówionego zabiegu (jeśli jesteś umówiona na poniedziałek to odezwę się do Ciebie w piątek lub sobotę). 

Mam też kilka próśb do Ciebie w związku z tą sytuacją…

 1. Umów się na wizytę przez formularz na stronie, facebooka lub telefonicznie.
 2. Jeśli możesz, przyjedź do mnie bezpośrednio, własnym środkiem transportu (a przynajmniej unikając najbardziej obleganych linii komunikacji miejskiej). Wiem, że czasem o to ciężko, ale z przyjemnością umówię się z Tobą na godzinę, w której zwykle mniej osób podróżuje po mieście ❤️
 3. Przyjdź na wizytę sam/a. Obecnie mam obowiązek zamknąć poczekalnię oraz nie dopuszczać do przebywania w salonie osób, które nie są zapisane na zabiegi. Dlatego proszę nie zabieraj ze sobą osób towarzyszących, ponieważ nie będą miały gdzie na Ciebie poczekać. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy jesteś osobą niepełnosprawną, starszą lub z innego powodu potrzebujesz opiekuna. Oczywiście będzie on mógł na Ciebie zaczekać w salonie, ale będą go obowiązywać te same zasady co wszystkich innych gości, w szczególności mam na myśli konieczność stosowania środków ochrony osobistej oraz dezynfekcji rąk po przyjściu. 
 4. Gdy tylko przyjdziesz do salonu, oraz tuż przed wyjściem poproszę Cię o umycie i zdezynfekowanie rąk według instrukcji, preparatami, które są w salonie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie mamy wpływu na to kto przed nami dotykał klamki na zewnątrz, poręczy etc. Mamy jednak wpływ na to jak dbamy o naszą higienę ❤️
 5. Podczas całej obecności w salonie (jeśli nie koliduje to z wykonywanym zabiegiem) proszę, abyś miał/a na sobie założone jednorazowe rękawiczki oraz jednorazową maseczkę (świeżo nałożoną przed przyjściem do salonu) – udostępnię Ci te artykuły, jednak wszystkie organizacje zajmujące się zdrowiem radzą, abyś ze względów higienicznych posiadał/a własne i przyniosł/a je ze sobą na zabieg.
 6. Jeśli nie możesz ze względów zdrowotnych nosić maseczki zachęcam do zaopatrzenia się w przyłbicę. Chroni ona w identycznym stopniu, a jest dużo bardziej komfortowa w użyciu. 
 7. Proszę – unikaj dotykania mnie i powierzchni, których nie musisz oraz nie korzystaj z telefonu komórkowego podczas wizyty. Wiem, że czasem to odruch i nie da się nic zrobić, ale im mniej rzeczy dotkniesz tym mniejsza ekspozycja na cokolwiek 🙂 
 8. Wysłuchaj dokładnie udzielanych przeze mnie instrukcji, a przede wszystkim, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy to dotyczące zabezpieczeń, czy postępowania przed lub po zabiegu – koniecznie pytaj! 
 9. Jeśli Twój stan zdrowia się pogorszył od czasu umawiania wizyty – niezwłocznie ją odwołaj. Zdążymy jeszcze wielokrotnie się spotkać, a Twoje zdrowie jest tutaj najważniejsze! 

A co z samym zabiegiem?

 1. Oczywiście podczas zabiegów wykonywanych na twarzy maseczkę należy zdjąć i od razu przeznaczyć do utylizacji. Jeśli stosujesz maseczkę wielorazową dam Ci czysty woreczek do którego należy zapakować maskę i szczelnie ja w nim zamknąć. Tak aby w drodze do domu nie naraziła Cię na zetknięcie się z wirusami, czy zarazkami, które mogły się na niej zgromadzić podczas używania.  
 2. Podczas zabiegów na ręce postępujemy tak samo z rękawiczkami. 
 3. Po wykonaniu zabiegu zalecam wrócenie do środków ochrony osobistej tak szybko jak to możliwe. Dlatego pamiętaj, aby zabierając swoją maseczkę, czy rękawiczki, wziąć także zapasową parę artykułu, który będzie musiał być zdjęty. Nigdy nie powinno się drugi raz zakładać tej samej maseczki lub rękawiczek, ponieważ drastycznie zwiększa to szansę zarażenia. Jedynym wyjątkiem są artykuły z materiały wielokrotnego użytku umożliwiającego skuteczne zdezynfekowanie (np. przez pranie lub prasowanie w min 60 stopniach). Wtedy zapakowaną w woreczek maseczkę zabierzesz do domu, a po przeprowadzeniu dezynfekcji, możesz jej ponownie użyć, ale w żadnym razie nie przed właściwym oczyszczeniem.
 4. Nie obawiaj się też, że Twoja skóra ucierpi przez zastosowanie maseczki, czy rękawiczek po zabiegu. Gdy go skończymy poinformuję Cię, czy możesz od razu założyć maseczkę i/lub rękawiczki, a jeśli nie to powiem kiedy można je bezpiecznie stosować oraz doradzę jak do tego czasu się chronić. Ponownie zachęcam do stosowania przyłbicy, ponieważ bez względu na rodzaj zabiegu, będziesz mogł/a ją założyć podczas drogi do domu. 
 5. Pamiętaj! Jeśli nie możesz po zabiegu stosować środków ochronnych zwróć szczególną uwagę na to, aby być bezpieczną. Z przyjemnością otworzę Ci wszystkie drzwi i podam rzeczy, żebyś nie musiał/a gołą skórą dotykać żadnych powierzchni, ale zadbaj także o to, aby unikać kontaktu z innymi w drodze do domu i zachowaj bezpieczny dystans ❤️ 
 6. Choć bardzo lubię gdy do mnie przychodzisz podczas najbliższych wizyt w salonie nie podam Ci ręki i przywitam Cię czule, aczkolwiek z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Tak samo będę się też zachowywać podczas wszystkich zabiegów – zachowam maksymalny możliwy odstęp. Z badań wynika, że większość z nas przechodzi dużo zakażeń bez widocznych objawów, dlatego gdy będziemy tuż obok godzinę czasu należy minimalizować bliski kontakt. 

Jak działa roznoszenie się infekcji?

Pamiętaj, wirusy i bakterie przenoszą się drogą kropelkową, co znaczy, że rozsiewany je z parą wodną przy każdym oddechu, więc ich obecność w powietrzu nie jest niczym wyjątkowym, ani niespodziewanym… Jednakże statystycznie tylko raz na 10 razy, gdy zetkniemy się z jakimkolwiek wirusem to ulegamy zakażeniu. Dlatego w sytuacji gdy: 

 • nie stykasz się ze mną bezpośrednio, 
 • w salonie nie ma innych osób, 
 • zawsze doradzam klientką/om zostanie w domu, jeśli mają objawy jakiejkolwiek infekcji, 
 • pomieszczenia są wciąż wentylowane,
 • wszystko czego dotykasz jest, mówiąc wprost, w kółko dezynfekowane… 

Szansa, że zetkniesz się z wirusem jest tak minimalna jak to tylko możliwe.

Oczywiście, jeśli jesteś w ciąży, masz astmę, chore serce lub z innego powodu jesteś narażona na ciężki przebieg choroby, zawsze zalecam aby unikać WSZELKICH kontaktów z innymi ludźmi, które nie są absolutnie niezbędne. Dokładnie tak jak w sezonie grypowym. I dokładnie tak samo jak doradziłabym Ci, nawet przed epidemią, w takiej sytuacji np. nie chodzenie do przychodni, bo tam jest największą koncentracja wszelkich wirusów i drobnoustrojów (halo, w końcu do lekarza chodzą tylko chorzy ludzie 😉 ).

Jednak, jeśli:

 • jesteś zdrowa/y, 
 • nikt w Twoim najbliższym otoczeniu nie zachorował w ciągu ostatniego tygodnia,
 • nie jesteś w grupie ryzyka,
 • nie jesteś osłabiona/y…

To moim zdaniem możesz spokojnie zdecydować się na wizytę i dowolny zabieg. 

Jak działa strach?

Pamiętaj, że wirus odpowiadający za obecną epidemię nie zniknie z dnia na dzień, ani jeśli będziemy zamknięci w domu trzy miesiące, ani trzy lata. Nie jest to też jedyny wirus powodujący choroby. Dlatego ogromnie ważne jest, aby dostosować się do obecnej sytuacji, stosować podstawowe zasady higieny i reżimu sanitarnego, oraz… nauczyć się na nowo żyć normalnie. Najgorszą rzeczą jaką może nas spotkać jest nieuzasadniona panika. Powoduje ona ogromny wzrost stresu, a co za tym idzie też odbija się na organizmie i zdrowiu, a przede wszystkim uniemożliwia nam racjonalną ocenę sytuacji.. Niestety w obecnych czasach bardzo wiele mediów nie podaje rzetelnych informacji, a skupia się na wzbudzeniu emocji u ludzi. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś przed każdą decyzją realnie i na spokojnie ocenił/a swój stan i możliwości zdrowotne. Jeśli masz obawy – zostań w domu. Ale jeśli zastanowisz się na spokojnie może się okazać, że nie ma aż takich powodów do strachu jak pierwotnie sądziłaś/eś. 

Ze swojej strony mogę Ci obiecać, że robię wszystko by jeszcze bardziej dbać o higienę i bezpieczeństwo. Oraz, że to właśnie Twoje bezpieczeństwo i komfort są dla mnie najwyższym priorytetem ❤️

Dla własnego bezpieczeństwa zachęcam Cię też do zapoznania się z uniwersalnymi zasadami dotyczącymi zachowania higieny:

Zasady prawidłowego mycia rąk
Jak skutecznie dezynfekować ręce
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice

❤️ Oczywiście dla naszego wspólnego bezpieczeństwa stosuję się do wytycznych podanych przez właściwe organy. Jeśli masz ochotę możesz je sprawdzić tutaj: https://www.gov.pl/web/rozwoj/salony-kosmetyczne 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *